BİLGİ VE RANDEVU
444 0 212
0850 2 999 444

Doğum sancıları:

Kadın doğum hekiminiz size normal doğum planladığını söyledikten sonra aylardır beklediğiniz güne adım adım yaklaşıyorsunuz demektir. Doğum ile ilgili, birçok yakınınızdan bazı kadınların günlerce sancı çektiğini, bazılarınınsa kolayca doğum yaptığını duymuş olabilirsiniz. Yine kimi kadınlar hayatlarında yaşadıkları en şiddetli ağrıların doğum sancıları olduğunu söylerken, kimileri ise korkacak bir şey olmadığını söylediğinden kafanız iyice karışmış olabilir. Biraz da tedirginseniz bu konuda deneyimli bir anestezi uzmanı ile görüşmenin tam bu dönemde vereceğiniz en isabetli karar olduğunu bilin.

ağrısız doğum

Epidural nedir- nasıl uygulanır?

Epidural ile doğumun avantajlarını - dezavantajlarını, yapılmaması gereken durumları, epiduralde başarıyı etkileyen faktörleri ve yan etkileri hakkında gerekli bilgileri aldıktan sonra, nihayet epidural analjezi ile doğum yapmaya karar vermiş olan anne adayları için bebeklerine kavuşacakları gün gelmiştir.

Yapılan muayenede, doğum kanalı açıklığının 4-5cm’e ulaşması, önceden görüşülen anestezi uzmanı tarafından epidural uygulama zamanı geldiğini göstermektedir. Doğum salonuna alındıktan sonra işlem öncesi serum takılmış tansiyon ölçülmüş ve epidural katater için özel bir pozisyonda durmanız gerektiği söylenmiştir. Bu pozisyon yan yatarak veya oturarak, dizlerin karna çekildiği, çenenin göğse dayandığı, belin kambur yapıldığı, sabit durmakta çok da zorlanmayacağınız ama bir teknisyenin yardımı ile de başarı şansını oldukça arttıran bir pozisyondur Sırtınız biraz soğuk gelebileceği hatta ürpermemeniz gerektiği söylenerek enfeksiyona karşı bir solüsyon ile silinmiştir. Anestezist önce muayene ederek girişim yerini tespit etmiş, kalça kemiklerinizin üst kanatları ile ortada omurganız üzerinde başparmaklarını buluşturarak, sırtınızda bir noktayı parmakları arasına almıştır. Size parmağı ile bastırdığı yerden çok küçük bir iğne yapacağını ve o bölgeyi uyuşturacağını, böylece epidural iğnenizi ilerletirken ağrı duymayacağınızı söyledikten sonra; kımıldamamanızı söyleyerek, epidural iğneyi ilerletmeye başlamış ve 2-3 dakika içinde güvenli bir şekilde katateri takmıştır.

Bundan sonra yani katater yerleştikten sonrası; anestezist-kadın doğum uzmanı doğumhane personeli-ebe ve anneden oluşan tam bir takım oyunudur. Hedef annenin doğum sancılarını ve ağrıyı hissetmediği, ancak kasılmaları hissettiği bir düzeyi yakalamaktır. Annenin uyumu olayın başarısında çok önemli bir yer almaktadır.

Kataterden ilk dozunuz yapıldıktan sonra kasılmaları hissediyor olmanız ama sancılarınızın ve ağrınızın olmadığını görmeniz olaya katılımınızı daha da arttıracaktır. Belirli aralıklarla sizi muayene eden kadın doğum hekiminizin artık o mutlu anın geldiğini söyledikten sonra uzandığınız doğum masasında söylenen komutlara uyduğunuzda son ıkınmanızla birlikte bir rahatlama ve bebeğinizin ilk ağlamasını duymanız herkesi çok mutlu edecektir. Bundan sonra herkes dünyanın en mutlu annesi olarak sizi tebrik ediyor olacaktır. Unutmayın ki modern obstetride kabul edilen en iyi doğum şekli epidural anestezi ile ağrısız normal vajinal doğumdur.

ağrısız doğum

 

Görsel Destek

Tasarım: Bimus ve Tekin Web

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Copyright 2013-2016 Esencan Hastanesi