BİLGİ VE RANDEVU
444 0 212
0850 2 999 444

hsg-rahim-filmi-icerik

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) infertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftlerde; rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

HSG; infertilitede tüplerin ve rahim içyapısının araştırılması amacıyla uygulanır, aynı zamanda tedavi edici özelliği de vardır. HSG sonrasında tüplerdeki küçük yapışıklıklar açıldığı ve tüplerdeki tıkaçlar da atıldığı için HSG sonrasında gebelik oranları artmaktadır.

Filmin çekilmesi için en uygun olan zaman genellikle adet bitiminden sonra siklusun 7 ile 10.günleri arasıdır. Çünkü kanama varken çekilmesi durumunda; adet kanı verilen ilaçla beraber karın içerisine gidebilir. Adet kanaması bittikten 10-15 gün gibi uzun bir süre sonunda çekilirse rahim içine verilen kontrast madde ile oluşmakta olan bir gebelik bozulabilir. Dolayısıyla HSG çekimi için en uygun zaman adetin ilk günü 1 kabul edilerek sayıldığında 7-10 günler arasıdır.

HSG Nasıl Çekilir?

Rahim içerisine yerleştirilen aletin içerisinden, rahim içine doğru kontrast madde (film çekimi kullanılan ilaç)verilir. Bu sıvının özelliği röntgen filminde parlak bir şekilde görülebilmesidir. Verilen sıvı rahim içerisine oradan tüplere ve eğer tüpler açıksa tüplerden de karın içerisine geçer. Karın içine geçişte hasta hafif ağrı duyabilir. Rahim içine sıvı verilirken röntgen çekimi yapılır.

Röntgen filminde rahim ve tüplerin içyapısına, tüplerin açık olup olmadığına, rahimde ya da tüplerde yapısal olarak bir bozukluk olup olmadığına bakılır. Filmin sonucuna göre eşlerin tedavisi belirlenir.

İşlemden sonra hasta günlük hayatına devam edebilir.

Görsel Destek

Tasarım: Bimus ve Tekin Web

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Copyright 2013-2016 Esencan Hastanesi