BİLGİ VE RANDEVU
444 0 212
0850 2 999 444

menisküs anatomik görsel

Menisküs Nedir?

Dizimizin içerisinde, uyluk ve kaval kemikleri arasında, iç ve dış tarafta birer tane olmak üzere toplam 2 adet organ bulunmaktadır. Anatomik yapısı “Hilal Şeklindeki Ay”ı andırdığı için bu yapılar “Menisküs” olarak isimlendirilmiştir. Yapısının %80’i su molekülünden oluşur ve fibröz kıkırdak yapısındadır, esnektir.

menisküs

Menisküs’ün Fonksiyonları Nelerdir?

Menisküsün önemi 20. yüzyılın ortalarından itibaren anlaşılmaya başlanmıştır. O yıllarda, semptomatik menisküs yırtığı nedeniyle “Menisektomi” (Menisküsün tamamı veya bir kısmının çıkartılması) işlemi uygulanan hastaların dizlerinde erken dönemde “Artroz” (Kireçlenme) geliştiğinin gözlenmesi üzerine çalışmalar menisküsün fonksiyonları üzerine yoğunlaştırılmıştır.

Fonksiyonları kabaca 7 başlıkta sayılabilir;

1. Kıkırdağın Beslenmesini Sağlar

2. Eklem Uyumunu Arttırır

3. Dize Gelen Yükleri Emer

4. Eklem Sıvısını Ekleme Yayar

5. Dizin Stabilitesine Katkı Sağlar

6. Eklemi Kayganlaştırır

7. Proprisepsiyonu (Hareketin Algılanması) sağlar

menisküs

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküsün yapısının ve bütünlüğünün, herhangi bir sebeple bozulmasına “Menisküs Yırtığı” denir. Menisküs yırtıkları oluş zamanına göre “Akut” veya “Kronik”, yırtığın yerine göre “Çevresel” veya “Santral”, yırtığın şekline göre “Radial”, “Horizontal”, “Kova Sapı” vs şeklinde sınıflandırılabilir. 

menisküs

Menisküs Yırtığı Nasıl Gelişir?

Genç hastalarda menisküsün aşırı esnek özelliğinden dolayı, yırtılma özellikle dönme tarzında şiddetli bir diz travması sonrasında gelişebilir. İleri yaşlarda ise menisküsün su içeriği ve esnekliği azaldığı için çok daha ufak travmalarla yırtık gelişebilir.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Dizde Şişlik, Ağrı, Takılma veya Kilitlenme menisküs yırtığının belirtileri olabilir.

Her Menisküs Yırtığı Ameliyat edilmeli mi?

Kesinlikle hayır. Menisküs yırtığının tedavi planlanmasında hastanın yaşı, yırtığın yeri ve şekli ve eşlik eden patolojiler göz önünde bulundurulur. Her yırtık cerrahi olarak tedavi edilmeyeceği gibi, cerrahi tedavide de farklı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle kapsüler bölgeye yakın, 1cm’den küçük menisküs yırtıklarının iyileşme potansiyeli olduğu için, yardımcı konservatif tedavi yöntemleriyle tedavisi mümkündür.

Menisküs Yırtığının Tedavisinde Temel Prensip Ne Olmalıdır?

Menisküsün öneminin anlaşılmasıyla birlikte tedavideki temel amaç menisküs dokusunun olabildiğince korunması üzerine yoğunlaşmıştır.

Menisküs Yırtığının Tedavisindeki Güncel Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Artroskopik Parsiyel Menisektomi;

Menisküsün yırtık alanının endoskopik (kapalı) cerrahi yöntemle traşlanması işlemidir. Ortobiyolojik alandaki bütün teknolojik gelişmelere rağmen, bazı yırtıkların iyileşme şansı olmadığı için, mekanik semptomların ortadan kaldırılması amacıyla sık olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

menisküs

Artroskopik Total Menisektomi;

Menisküsün tamamının endoskopik (kapalı) cerrahi yöntemle tamamen çıkarılması işlemidir.

Artroskopik Menisküs Yırtığı Tamiri;

Menisküs yırtığının endoskopik (kapalı) cerrahi yöntemle dikilmesi işlemidir. Üç adet cerrahi teknik kullanılabilir. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye veya tümü içeride teknik kullanılabilir.

menisküs

Mini-Açık Yardımlı Artroskopik Menisküs Transplantasyonu;

Menisküs dokusunun yerine, kadavradan alınan menisküs dokusunun dikilmesi işlemidir.

menisküs

Mini-Açık Yardımlı Artroskopik Sentetik Menisküs Transplantasyonu

Menisküs dokusunun yerine biyouyumlu, biyoemilebilir ve hastanın kendi hücreleri ile yer değiştirebilen sentetik menisküs materyalinin dikilmesi işlemidir.

menisküs

Görsel Destek

Tasarım: Bimus ve Tekin Web

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Copyright 2013-2016 Esencan Hastanesi